
Suszarnia rozprężna składa się zazwyczaj ze zbiornika ciśnieniowego wypełnionego czynnikiem higroskopijnym pochłaniającym parę wodną. Czynnik stopniowo rozpuszcza się lub rozpływa, tworząc roztwór u podstawy zbiornika ciśnieniowego. Ciecz musi być regularnie odprowadzana ze zbiornika i musi być dodane nowe medium. Podłoże jest zwykle w formie tabletek lub brykietów.
Osuszacze rozprężne nie posiadają ruchomych części i nie wymagają zasilania elektrycznego. Z tego względu powszechne zastosowania często obejmują odległe, niebezpieczne lub mobilne miejsca pracy. Osuszacze rozprężne służą do usuwania pary wodnej ze sprężonego powietrza, gazu ziemnego oraz gazów odlotowych, takich jak gaz wysypiskowy i gaz z komór fermentacyjnych.
Osuszacze Warszawa – duża wydajność osuszaczy
Wydajność osuszacza rozprężającego się, mierzona przez punkt rosy na wylocie, zależy w dużym stopniu od temperatury przetwarzanego powietrza lub gazu, a temperatury chłodnicy zapewniają lepszą wydajność.
Termin „suszarnia osuszacz sorpcyjny” odnosi się do szerokiej klasy suszarni. Inne powszechnie używane określenia to suszarnia regeneracyjna i suszarnia dwuwieżowa oraz, w mniejszym stopniu, suszarnia adsorpcyjna.
Sprężone powietrze jest przepuszczane przez zbiornik ciśnieniowy z dwoma „wieżami” wypełnionymi mediami, takimi jak aktywowany tlenek glinu, żel krzemionkowy, sito molekularne lub inny materiał osuszający. Ten osuszający materiał przyciąga wodę ze sprężonego powietrza poprzez adsorbcję. Gdy woda przylega do osuszacza, „łóżko” osuszające staje się nasycone. Osuszacz jest nastawiony na przełączanie wież w oparciu o standardowy cykl NEMA, po zakończeniu tego cyklu część sprężonego powietrza z systemu jest wykorzystywana do „oczyszczenia” nasyconego złoża osuszacza poprzez zwykłe przedmuchiwanie wody, która przylegała do osuszacza.
Jakie jest zadanie osuszacza
Zadaniem osuszacza jest doprowadzenie ciśnieniowego punktu rosy sprężonego powietrza do poziomu, w którym woda nie skrapla się lub usunięcie jak największej ilości wody ze sprężonego powietrza. Standardowy punkt rosy, którego oczekuje się od suszarni regeneracyjnej, wynosi -40 °C (-40 °F); oznacza to, że gdy powietrze opuszcza suszarnię, w powietrzu znajduje się tyle wody, ile gdyby powietrze zostało „schłodzone” do -40 °C (-40 °F). Wymagany punkt rosy jest zależny od zastosowania i w niektórych aplikacjach wymagane jest -70 °C. Wiele nowszych suszarni jest wyposażonych w przełącznik zależny od rosy (DDS), który umożliwia wykrycie punktu rosy i skrócenie lub wydłużenie cyklu suszenia w celu osiągnięcia wymaganego punktu rosy. Często pozwala to zaoszczędzić znaczne ilości energii, która jest jednym z największych czynników przy określaniu właściwego systemu sprężonego powietrza.